Variety kávy arabika

Vo svete sa pestuje viac variet druhu coffea arabica no všetky pochádzajú z pôvodnej variety typica, a bourbon. Bourbon pochádza z ostrova Bourboun kde bola po prvý krát vyšľachtená a do Ameriky ju priviezli francúzi.

Pre voľbu variety pre konkrétnu plantáž je rozhodujúca Výnosnosť a odlolnosť variety. Kvality a chuť výslednej šálky kávy je druhoradá. Najznámejšie variety kávy arabica sú:

 • Typica - základ pre večšinu známych variet. Rastlina je 3,5 - 4 m. vysoká. Má veľmi malú výnosnosť, no kvalita uvarenej kávy je excelentná.
 • Bourbon - produkuje o 20 - 30 % viac kávy ako typica. Zrná sú relatívne malé a husté. Dozrievajú rýchlo a preto hrozí nebezpečie ich poškodenia silnými dažďami a vetrom. Najlepšie sa je darí v 1050 až 2100 m.n.m.
 • Caturra - je mutácia bourbon vyšľachtená v Brazílii. Poskytuje vysoké výnosy a dobrú kvallitu, ale potrebuje intezívnu starostlivosť. Je vhodná do večšiny podmienok, ale najlepšie sa jej darí v 500 až 1650 m.n.m.
 • Catuai - je vysoko výnosná varieta. Je to kríženec medzi Mundo Novo a Caturra. Plody nie sú príliš opadavé, takže je vhodná do oblastí silných vetrov a dažďov.
 • Pache comum - je mutácia variety Typica. Darí sa jej 1050 až 1650 m.n.m.
 • Pache colis - pochádza z Guatemaly. Plody sú veľmi veľké. Je vysoká 0,8 - 1,25 m.. Darí sa jej 900 až 1800 m.n.m.
 • Catimor - kríženec medzi Timor (odolná voči hrdzi) a Caturra vyšľachtená v roku 1959 v Portugalsku. Začínajú skoro rosiť a výnosy sú patriamedzi najvyššie medzi komerčnými varietami. Z týchto dôvodov potrebuje veľmi intezívnu starostlivosť. Komerčne sa pestuje vicero variet Catmior-u (T-8667, T-5269, T-5175) vhodné pre rôzne nadmorské výšky. Je adaptibilný od 610 m.n.m. Vyššie pestované zrná (nad 1200 m.) sú hustejšie a majú vyššiu kvalitu uvarenej kávy.
 • Kent - je pestovaný pre vysoké výnosy a odolnosť voči kávovej hrdzi. Mundo Novo - je prírodný hybrid medzi Typica a Bourbon, nájdený v Brazílii. Rastlina je silná a odolná voči chorobám.
 • Mundo Novo - poskytuje vysoké výnosy, no dospieva neskôr ako ostatné variety. Darí sa jej od 1050 do 1650 m.n.m.
 • Maragogype - je mutácia variety Typica objavená v Brazílii. Maragogype vyšiia ako ostatné Variety Bourbon a Typica. Výnosy sú nízke, ale zrná sú extrémne veľké. Darí sa jej od 610 do 760 m.n.m. Pre charakteristickú chuť, je veľmi vyhľadávaná.
 • Amarello - varieta plodiaca žlté plody. Nie je veľmi rozšírená.
 • Blue mountain - veľmi známa varieta pre svoju odolnosť voči chorobám plodov a odolnosti vo vysokách nadmorských výškach. Pochádza z Jamaiky. V súčasnosti je pestovaná aj v Kona na Havaii.Varieta má veľmi výraznú a cenenú chuť. Jamaika Blue mountain je najdrahšia káva na svete.

Náhodné články

Vo svete sa pestuje viac variet druhu coffea arabica no všetky pochádzajú z pôvodnej variety typica, a bourbon. Bourbon pochádza z ostrova Bourboun kde...

Podľa legendy kávu objavil etiópsky pastier, ktorý si všimol, že jeho kozy požierajú červené plody kávovníka a ich následné správanie je divné. Kozy sú...

Kávovník - Coffea je krovitá viacročná rastlina a existuje okolo päťdesiat a podľa iných zdrojov dokonca až sto druhov kávovníka. Na výrobu kávy sa...