Káva z Kene
Káva z Keni má plnú a bohatú chuť s výraznou kyslosťou. V chuti sa objavujú ovocné chute, mierne korenisté a vínne chute. Je najjemnejšou východoafrickou kávou. Káva je spracovávaná mokrým procesom, čo ju radí medzi takzvané "milds".
Keňa nie je len krajina safari, ale aj svetoznámej kávy. Kenská káva je jednou z najcennejších medzi gurmánskymi kávami, podľa niektorých odborníkov je to najlepšia káva 20. storočia. Niektoré zdroje tvrdia, že kávu v Keni začali pestovať na francúzskej misii v Buro v horách Taita okolo roku 1885, iné, že to bolo na škótskej misii v roku 1893. Podľa dostupných dokumentov tu kávu priniesol zástupca misie John Paterson. Semená získal od Britskej východoindickej spoločnosti Smith Mackenzie & Co. V roku 1896 bola neďaleko Mombasy zbieraná prvá úroda kávy. Postupne sa káva rozšírila vo vhodných oblastiach po celej Keni. Prevažne sa pestujú Kent a Bourbon, v súčasnosti moderne vyšľachtené variety SL, hlavne SL28. Káva sa šľachtí s veľkými úspechmi v kenských laboratóriách.
Kenská arabika je pestovaná na bohatých vulkanických pôdach v nadmorskej výške od 1400 do 2000 m n. m. Najznámejšie regióny sú Embu a Meru na svahoch Mount Kenya (5200 m n. m.) v blízkosti hlavného mesta Nairobi a na svahoch Mount Elgon (4322 m n. m.) v blízkosti hraníc s Ugandou. Ďalšie známe regióny sú Nyeri, Murang'a, Kirinyaga, Kiambu and Machakos na juhu a Nakuru (Solai) na západe krajiny. V týchto oblastiach je veľmi prijateľná klíma pre pestovanie kávy. Teploty sú veľmi prijateľné a málokedy presahujú 20 °C.
V súčasnosti sa káva pestuje na 170 000 hektároch, pričom jedna tretina pripadá na plantážne pestovanie, ostatok na malé farmy. Celková produkcia je 900 000 vriec, pričom až 700 000 sa exportuje.
Po získaní nezávislosti bol kávový priemysel reštrukturalizovaný s veľkou prezieravosťou. Inovovalo sa spracovanie plodov, lúpanie a šúpanie zŕn. V celej krajine sa používa len mokrý spôsob spracovania kávy, pričom sa používajú najmodernejšie metódy. Káva tak dosahuje mimoriadnu kvalitu spracovania. Navyše bol zavedený komplexný aukčný systém predaja, kontrolovaný štátom. Káva sa môže predávať len cez národnú burzu. Záujemci dostanú vzorky, posúdia kvalitu a licituje sa. Tento spôsob priniesol mimoriadnu kvalitu, a tá je stále udržiavaná na vysokej kvalite. Nekvalitné kávy by sa predali veľmi nevýhodne. Takýto systém zabezpečuje aj vysoké výkupné ceny kávy, ale aj ich cenu v Európe. Cena kenskej kávy sa pohybuje na dvoj násobku priemerných cien, no exkluzívne kávy môžu na aukcii dosiahnuť aj exkluzívne ceny.
Klasifikácia kenskej kávy je založená na veľkosti zŕn:
- PB = peaberies (perlové zrná),
- E = 19+,
- AA = 17/18,
- AB = 15/16 s 10% toleranciou pod 15,
- C = 14,
- TT = ľahké zrná odseparované vzduchom z AA a AB,
- T = ľahké zrná odseparované vzduchom z C,
- UG – netriedené.
Kenská káva je klasifikovaná aj podľa chute. V minulosti sa používala až 10 stupňová stupnica, dnes sa používa označenie FAQ pre veľmi dobrú kávu, prípadne FAQ plus, pre výnimočnú kávu.
Kenská káva je pravdepodobne najvyváženejšia a najkomplexnejšia káva. Má výraznú aciditu vínnych tónov, zabalenú do chuti sladkého ovocia. Telo kávy je prevažne stredné. V chuti sa ďalej objavujú citrusové tóny a tóny lesného ovocia.