Káva z Panamy
Panama je najmenším producentom kávy v strednej Amerike. Pestovanie kávy tu nemá príliš veľkú tradíciu. Väčšinou je pestovaná ako doplnok popri iných poľnohospodárskych produktoch, avšak kvalita panamskej kávy býva excelentná, často krát presahuje kvalitu nejednej, o mnoho drahšej kávy. Podieľa sa na tom unikátna mikroklíma jednotlivých oblastí. Formuje ju východo-západný tvar Panamy podporujúci prúdenie studených vetrov cez centrálne horské pásmo. Vulkanická pôda je bohatá na minerálne látky a podporuje kvalitu panamskej kávy.
Najznámejšie regióny produkujúce gurmánske kávy sú Boquete a Vulkán Candela na západe krajiny, pri južnej Kostarickej hranici.
V Paname sa pestuje výlučne arabika, prevažne tradičná Typica, ale aj Bourbon, Geisha, San Ramon, Pashe, Catuai a Caturra. Káva je pestovaná v tieni a zber prebieha selektívne, ručne. Na prevažne mokré spracovanie kávy sa používa moderná technika, ale tradičné postupy. Malé množstvá pestovanej kávy na jednotlivých farmách podmieňujú jej vysokú kvalitu, pretože farmári majú dostatok času na jej spracovanie.
Šálka panamskej kávy má čistú a vyváženú chuť, stredné telo a v chuti sa podľa mikroregiónu môžu objavovať čokoládové, ovocné a kvetinové tóny.
Klasifikácia je založená jednak na nadmorskej výške, kde sa rozlišujú kávy vysokohorské s priemernou nadmorskou výškou 1500 m n.m. a kávy nížin s priemernou nadmorskou výškou 600 m n.m., ktoré zostávajú pre domáci trh. Podľa hustoty zŕn sa káva rozdeľuje na Prima de Pergamina selektovaná pre Európu a Segunda de Pergamino pre Severnú Ameriku. Celková produkcia je len 140 000 vriec a z toho len 30 000 vriec ide na export.